Anasayfa > Genel > Kızlık Zarı Muayene ve Dikimi
05 Mayıs 2021
44 okunma
0
Kızlık Zarı Muayene ve Dikimi

Kızlık Zarı Muayene ve Dikimi

İzmir kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı (hymen), vajina girişine yaklaşık 1,5 cm mesafede, vajina girişini çevreleyen yumuşak dokudur. Kızlık zarının anatomik bütünlüğü ilişki sırasında veya bazı kadınlarda ancak doğumda bozulur.

Kızlık zarı (hymen )  yapısal olarak birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

Ülkemizde ve bazı ülkelerde maalesef kızlık zarının bütünlüğü bekaret simgesi olarak kabul edildiğinden halen önem taşımaktadır. Ancak belirtmek gerek ki çoğu kızlık zarı ilk ilişkide kanamaz. Hatta ön sevişmenin yeterli olduğu, zorlanma olmadan gerçekleşen ilişkilerde hiç kanamayacaktır. Dolayısıyla ilk birliktelikte kanama olmayışı aslında anormal değil tam tersine zorlama olmadan yaşanmış bir ilk ilişki göstergesidir ve doğrusudur. Çok daha az yüzdeyle bulunan bazı zar tipleri ise kalın bir dokuya sahip olduklarından ilişkiye müsaade etmeyebilir yada ilişki sırasında zorlanacağı için kanama yapabilir. İlişkiye izin vermeyecek şekilde olan bu tip kızlık zarları uygun bir şekilde jinekolog tarafından muayene edilmez ise bu anatomik bariyer hastanın vajinismus tanısı almasına bile sebep olabilir. Aslında bu durumun tam terside yaşanabilmektedir, psikolojik olarak korkularından dolayı cinsel ilişkide kasılma yaşayan vajinismus hastaları sebebin kızlık zarı olduğunu düşünerek de gereksiz yere hymen açılması operasyonu isteyebilmektedir. Bu iki durum arasındaki farkı ancak bir alanında uzman  bir jinekolog tarafından yapılan bir muayene ile ayırt etmek mümkün olmaktadır.

Kızlık zarı (hymen) muayenesi korkulanın aksine vajina içine herhangi bir alet yerleştirerek yapılan ağrılı bir muayene asla değildir. Kızlık zarı muayenesi sadece dışarıdan gözlemle yapılır. Labiumlar (dudak kısımları) elle aralanarak yapılır.Can acıtacak bir muayene değildir, muayenenin kendisi bekarete zarar vermez. Kesinlikle önemli olan bir diğer mevzu ise kişinin kendisinin haricen değerlendirebileceği bir muayene değildir. Uzmanlık gerektirir. Zira yapısal farklılıklar harici ,yapısındaki çentiklerin doğal çentik yada ilişki sonrası olan çentik mi olduğuna kişi karar veremez, sadece alanında uzman hekimler karar verebilir.

KIZLIK ZARI ONARILMASI

Kızlık zarı dikilmesi, anatomik olarak bütünlüğü bozulmuş zarın bir sonraki ilişkide kanar hale getirilmesidir. Ameliyatta birçok farklı teknik kullanılabilmektedir. Önceki zarın yapısına ve defaen ilişkiye girilip girilmemesine bağlı olarak bazen zarı ilk haline getirmek mümkün olurken bazen flep ve daraltma işlemleri ile amaç sadece ilk ilişki sırasında kanama olmasıdır.

Kalıcı olarak kızlık zarı dikimi mümkündür. Burada amaç bir sonraki ilişki aylar yada yıllar sonra olsada kanamanın gerçekleşmesidir. Kalıcı yöntemde flep tekniği kullanılır ancak başarısında hekimin tecrübesi çok önemlidir.

Geçici onarımda ise zamanlama ilk ilişkiye yakın ise yapılır,kanama kesinlikle sağlanır.

Burada en sık karşılaştığımız soru ameliyat olduğum ilişkide anlaşılır mı sorusu olmaktadır. Cevap kesinlikle anlaşılmaz.

Daha önce kızlık zarı ameliyatı olduğunuz yapılan tekniklere bağlı olarak sadece uzman bir hekim tarafından anlaşılabilir ve ilişkide partneriniz tarafından anlaşılması yada hissedilmesi mümkün değildir.

Kızlık zarı ameliyatına eş zamanlı olarak vajina daraltma ameliyatı daha önce tekerrür eden ilişkileri bulunan hastalarda gerekebilmektedir.

Kızlık zarı ameliyatı sonrası kalıcı yöntemle en az 6 hafta ilişki olamamalıdır.

Geçici yöntem ise belirlenen ilişki tarihinden 5 gün öncesi yapılmalıdır.

Ameliyat sonrası enfeksiyon olmaması açısından hekiminizin uygulayacağı tedaviye özen gösterilmeli. İşlem lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu noktada gerekecek operasyonun uzunluğuna göre hekim önerisi ile hareket etmelisiniz.

Şehir dışından gelecek hastalarımız aynı gün içinde dönüş yapabilmektedir.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Op. Dr. Feyza Ağaca Güler - Hizmetlerimiz hakkında bilgi ve fiyat almak için yazabilirsiniz.