Anasayfa > Genel > İzmir kürtaj
07 Mayıs 2021
40 okunma
0
İzmir kürtaj

İzmir kürtaj

KÜRETAJ İŞLEMİ

Kürtaj kelime anlamı olarak kazımak demektir. Bizim kadın hastalıkları pratiğinde rahim içerisindeki doku veya gebelik ürününün oradan alınması anlamında kullanılmaktadır.

Kürtajı iki sebeple yapabiliyoruz, istenmeyen veya tıbben sonlanması gereken bir gebeliğin sonlandırılması yada rahim duvarından örnek almak, biyopsi yapmak veya parça almak olarak bilinmektedir.

GEBELİK SONLANDIRILMASI

Gebelik sonlandırılması için yapılan küretaj isteğe bağlı veya tıbbı sebeplerle olabilmektedir.

Tıbbı sebepli gebelik sonlandırmaları boş gebelik gibi veya gelişmeyen kalp atışı duyulmayan sağlıksız gebeliği sonlandırmak amaçlı yapılmaktadır.

İsteğe bağlı kürtaj, yasal tahliye olarak adlandırılır. Ülkemizde kürtaj 10 haftaya kadar yasaldır. İstenmeyen, plansız gebelikler 10 haftaya kadar kişilerin rızası ile sonlandırılabilmektedir.Gebelik sonlandırılması için ultrasonografide gebelik kesesinin görülmesi beklenmelidir. Zira bazı gebelikler dış gebelik olabildiği için ayrımını yapmadan kürtaj işlemi yapılması dış gebelik tanısının gecikmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca bu durum parça kalması olarak bilinen ve gebeliğe ait dokuların tam uzaklaştırılamamasına da yol açabilir.

Kürtaj işlemi için artık eskiden olduğu gibi keskin küretler kullanmıyoruz yerine vakumlu kürtaj aletleri tercih ediyoruz.

Vakumlu kürtaj tek kullanımlık, plastik kanüllerin enjektör şeklinde alete takılması ile negatif basınç etkisi ile yapılır. Vakumlu kürtajın avantajları tek kullanımlık olmaları nedeniyle enfeksiyon ihtimalinin çok az olması, keskin uçlu olmayışları nedeniyle işlem sırasında rahim delinmesi ve yapışıklık olma ihtimallerini çok azaltmaktadır keskin küretlere göre.

TERAPOTİK KÜRETAJ

Küretajın bir başka amacıda tıbben gerekli hallerde rahim iç tabasından biyopsi almak için yapılır,parça almak diye bilinmektedir.

Rahim duvarında ultrasonda kalınlaşma tespit ettiğimiz hastalarda, adet kanamalarının 21 günden kısa aralıklarla olan, çok yoğu adet kanaması olan, ara kanama tarifleyen kişilerde rahim iç tabası olan endometriumdan örnek almak,biyopsi yapılması gerekir.

İşlem aynı şekilde vakumlu küretaj şeklinde yapılmaktadır. Rahim duvarının 4 çeperi tamamen temizlenrek hem teşhis koyulması hem kanmayı kesmek için tedavi de sağlanmış olur.

Kürtaj işlemi tercihen sedasyonla anestezi altında yapılmaktadır. Dolayısıyla işlem süresince hasta hiçbir acı duymamaktadır. İşlem anestezi altında yapılacağı için öncesinde 8 saatlik açlık süresi gerektirmektedir. İşlem süresi ortalama 10 dakikadır.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler, hekiminizce düzenlenen antibiyotik tedavisinin alınması ve işlem sonrası 15 gün cinsel ilişkiden enfeksiyon açısından uzak durulması gerektiğidir.

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılabilir ?

Sağlık bakanlığının belirlediği yasal sınır 10 haftadır.

Kürtaj işlemi için sağlık bakanlığının belirlediği yasal sınır 10 haftadır. 10 hafta üzerindeki gebeliklerde fetüsün ya da annenin sağlığını tehdit eden durum olsa dahi bu işlem ancak heyet kararı ile yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sohbeti Başlat
Op. Dr. Feyza Ağaca Güler - Hizmetlerimiz hakkında bilgi ve fiyat almak için yazabilirsiniz.