Anasayfa > Genel > Vajinismus nedir ? Vajinismus tedavisi
05 Mayıs 2021
50 okunma
1
Vajinismus nedir ? Vajinismus tedavisi

Vajinismus nedir ? Vajinismus tedavisi

İzmir Vajinismus Tedavisi

Vajinismus cinsel ilişki sırasında, vajene penis girmesine müsaade etmeyecek kadar kişinin kaslarını kasmasıyla sonuçlanan aslında altında psikolojik sebeplerin yattığı bir rahatsızlıktır.

Baştan belirtmekte fayda var ki tedavisi kesin ve mümkündür.

Vajinismusda sebep altta yatan bir travma, yanlış bilgilendirmeler, korku dolu olarak anlatılmış ilk gece hikayeleri, kızlık zarıyla ilgili yanlış anlatılanlar ve cinsellikle ilgili hatta kişinin kendi vücudu ile ilgili eksik yada yanlış bilgilendirmelerdir.

Vajinismus rahatsızlığı neredeyse her 10 kadından birini etkilemektedir.

Aslında çözümü çok mümkün ve kolay olan bu durumla ilgili yapılan en büyük hata çiftin hekime başvurmaması yada bunun zamanla aşılacağını düşünerek ertelemesidir. Hâlbuki pratikte karşılaştığımız durum pek de öyle olmamakta, çift bu sorunu erteledikçe zamanla bir kısır döngüye girmekte, başarabileceğine inancı iyice azalmakta, bilinçaltındaki korkuların daha da büyümesine yol açmaktadır.

Vajinismus tedavisinde amaç kesinlikte sadece penis vajina birleşmiş olamamalı, cinsel birliktelikteki uyumu da yakalanmalıdır.

Vajinismus tedavisinde hastaya göre tedavi planı çizilmeli, alanında uzman bir hekim tarafından konunun hassasiyeti de göze alınarak hareket edilmeli.

Tedavi planı bilişsel terapi ile başlanılıp kişinin mevcut korkuları aydınlatıldıktan sonra uygulamalı olarak vajinismus bitirilmeli.

Hastalarımızın en sık merak ettiği soru, parmak egzersizi şart mı sorusu olmakta, açıkça belirtmek gerek ki parmak egzersizi olmadan tedavisini planlamaktayım.

Diğer bir merak edilen soru seanslara eş, partner katılması gerekiyor mu, cevap hayır. Çünkü bu şekilde rahatsızlığı olup bekar hastalarımızda var çözüme ulaştığımız.Tabii eş desteği gelmese bile bizim için gerçekten önemli. Kişinin hassas ve kırılgan döneminde eşlerin birbirine destek olması, normal hayatta olduğu gibi cinsel hayatta da önemli ve gereklidir.

Başarıya giden yolda en önemli faktör hastanın başarmayı istemesi ve hekimine inancının tam olmasıdır

Hastalarımın sadece birkaç seansta bu gerçekten yıpratıcı durumdan tamamen kurtulduğunu görmek ise mutluluk verici.

 

BİR YORUM YAZ

YORUMLAR - 1 YORUM

  1. ayşe dedi ki:

    Merhabalar hocam 1 yıllık evliyim ama vajinismus sorunum var.Bunun kesin çözümü var mı ? Kaç seansta tedavi ediyorsunuz.

Sohbeti Başlat
Op. Dr. Feyza Ağaca Güler - Hizmetlerimiz hakkında bilgi ve fiyat almak için yazabilirsiniz.